نشریه خبری کافه نیوز دالاس

از ساخت ماشین ظرفشویی تا شرکت بزرگ KitchedAid آمریکا

۸۵

- Advertisement -

برای هزاران سال، واژه “ظرفشویی” (Dishwasher) به معنای شخصی بوده است که فقط ظرف ها را می شسته است.تمیز کردن دیگ ها، ماهی تابه ها، ظرف های غذاخوری و ظروف مسطح، جزو سطح پایین ترین کارها در میان کارکنان آشپزخانه ها محسوب می شده است، زیرا این کار خیلی ساده بوده است و بمدت طولانی افراد زیادی بدون تجربه زیاد کاری در این شغل کار می کرده اند.

دست های بد شکل و پوست خراب شده، کسانی که ظرف می شسته اند یکی از مشکلات این شغل محسوب می شده است. همچنین وقتی صحبت از این شغل می شود یک سینک پر از آب صابون و ظروف عادی و شیشه ای لیز، که به آسانی میشکنند تداعی می شود. این روند سختی کار ادامه داشته تا اینکه در سال 1886 در ایالت ایلینویز و شهر شلبی ویل (Shelbyville) خانم خونگرم و اجتماعی به نام جوزفین گاریس کوچران پیدا شد که همیشه با تعداد زیادی پیشخدمت ارزان قیمت برخورد داشت و مشکلات آنها را از نزدیک شاهد بود.کوچران همیشه از اینکه خودش ظرف ها را بشورد نیز متنفر بوده است، بنابراین، او سعی کرد دستگاهی اختراع کند که کار دست در شستن ظرف را انجام دهد.

گویا این مخترع بودن در ژن این خانوم قرار داشته است زیرا نوه او جان فیتچ مشهور است، که مخترع قایق و کشتی بخار است و این امر جایگاه کوچکی در دیدگاه مهندسی نیست. بهرسوی کوچران تصویری از یک ماشین با یک سری صفحه های مشبک ، که ظرف ها را کنار هم نگه می داشتند و به آنها آب با فشار بالا از بالا و پایین می پاشید، را با دست طراحی کرد. ماشین ساخته شده او که کاری کاملن دستی را تبدیل به کاری ماشینی کرده بود، در نمایشگاه جهانی دانشگاه کلمبیا در سال 1893 نمایش داده شد. او توانست حق امتیاز طرحش را دریافت کند و این ماشین را به خیلی از فروشندگان وسایل آشپرخانه بفروشد. سرانجام، شرکت او به نام KitchenAid، در سرتاسر آمریکا شهرت یافت و این شرکت امروزه بعنوان بخشی از شرکت بزرگ وسایل خانگی Whirlpool در بازار آمریکا فعالیت می کند .

ماشین های ظرفشویی تا سال  ها بطور عادی برای خانه ها بکار برده نمی شدند و کارکردی صنعتی داشتند، تا اینکه در سال 1970 تقریبن همه خانه هایی در کلاس متوسط، یکی از این ماشین ها را در درون خود داشتند. رنگ های تولیدی این ماشین های ظرفشویی بیشتر به رنگ سبز آواکادرویی یا طلایی بود و برخی مواقع خاص با رنگ سایر وسایل آشپزخانه همگون می گشت.

Haideh Bashash

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.