نشریه خبری کافه نیوز دالاس

برچسب های تاریخ مصرف بر روی مواد غذایی

۱۰۲

- Advertisement -

نوشتار پیش روی ترکیبی است از همکاری است بین رشته های پزشکی، استاندارد بسته بندی مواد غذایی، صنایع غذایی و میکروبیولوژی که همگی به یاری رشته های انبارداری، تأمین زنجیره تولید و قانون رعایت حقوق مصرف کنندگان در آمریکا آمده اند. شاید این نکته برای مهاجرین ایرانی، خارج از کشور هم، مفید باشد و البته برای مسئولین و کارگزاران کشوری که شاید حقوق مصرف کننده زیاد برایشان اهمیت ندارد یا لابه لای وظایف دیگر و مشکلات دیگر، کمرنگ شده است.

نوشتار در مورد برچسب های تاریخ مصرف است که بصورت یک واژه کلی بر روی مواد غذایی در کشور ما حک می شود و گویی نوعی رفع مسئولیت است. این برچسب ها در استاندارد آمریکایی باید به سه گونه باشند تا مصرف کننده از تازه بودن محصول خریداری شده خود اطمینان حاصل کند. برای راهنمایی مصرف کنندگان این سه نوع برچسب بدین سان طراحی شده اند.
1- برچسب هایی که بر روی آنها نوشته شده است “Sell by”. این محصولات غذایی تنها برای یک هفته پس ازتاریخ درج شده در جلوی این نوشته تازه می مانند و قابل استفاده هستند. ترجمه عبارت می شود ” فروخته شده در تاریخ….” که یک هفته بعد از آن اعتبار مصرف دارند و تازه هستند. در واقع فروشنده باید دقت کند که اگر از پایان هفته تاریخ مصرف محصول مذکور، فقط 3 روز مانده آن را از گردش بازار فروش خارج کند که امری است مهم و عدم انجام آن می تواند پیگرد حقوق داشته باشد.
2- برچسب هایی که بر روی آنها نوشته شده است “Best if used by” که منظور عبارت ” بهتر است اگر در تاریخ… استفاده شود” می باشد. تاریخ جلوی این عبارت نمایانگر آن است که شما می توانید این محصول را دو تا سه هفته بعد از تولید استفاده نمایید، اما آگاه باشید به کیفیت اولیه نخواهد بود. در واقع تولید کننده با این عبارت به شما هشدار می دهد بیش از سه هفته از این محصول استفاده نکنید و اگر اینکار را انجام دادید، مقصر تولید کننده نیست.
3- برچسب هایی که بر روی آن نوشته شده است ” Expiration Date” همانند غذاهای تازه کودک و …به شما هشدار می دهد به هیچ عنوان پس از تاریخ درج شده بر روی برچسب از محصول استفاده نکنید زیرا نه تنها تازه نیست، بلکه هر نوع مسمومیت و آسیبی برعهده مصرف کننده است.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.