نشریه خبری کافه نیوز دالاس

خودروی پرنده از ایده تا واقعیت

افسانه خودروی پرنده، یکی از افسانه های قدیمی درعصر صنعتی شدن بود که به آرامی به ایده ای در صنعت خودرو تبدیل گشت.

۲۰۳

- Advertisement -

این ایده در سال های اخیر به تولید و سپس تولید انبوه بسیار نزدیک تر شده است. جدیدترین طرح در این زمینه، به نام ایروموبیل، توسط یک شرکت در کشور اسلوواکی ساخته شده است که بنا بر اظهار این شرکت به زودی به تولید انبوه خواهد رسید وبه دلیل ارتباط ایران به روسیه و کشورهایی که پیشتر در اتحاد جماهیر شوروی بودن ، سرو کله این خودرو در ایران نیز پیدا خواهد شد.این خودرو که در حال حاضر پیش فروش آن شروع شده است، می تواند از یک باند در فرودگاه بلند شود و مسافت ۷۵۰ کیلومتر را در ارتفاع پایین بپیمایدو پس از فرود، بال هایش را جمع می کند و در خیابان شروع به تردد کند.

نیروی پیشرانه‌ اصلی این مدل که در عقب خودرو قرار گرفته است، از یک موتور چهار سلیندر دو لیتری بنزینی تأمین می‌شود. این موتور با استفاده از توربو شارژ حدود ۳۰۰ اسب بخار قدرت تولید می کند . این موتور، ملخی را در پشت خودرو برای پرواز به حرکت در می آورد که این ملخ به همراه بال های تعیبیه شده برای خودرو فقط در زمان پرواز باز می شوند .

پس از فرود خودرو، یک موتور الکتریکی با قدرت ۱۱۰ اسب بخار که در جلو خودرو قرار گرفته است، وظیفه حرکت خودرو در جاده را بر عهده می گیرد. باطری های این موتور الکتریکی با موتوری که باسوخت بنزینی کار می کند، شارژ می شوند. سرعت این خودرو بر روی زمین ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و در زمان پرواز هم سرعت این خودرو به ۳۶۰ کیلومتر در ساعت می رسد. بر روی بال های خودرو هم گیرنده های انرژی خورشیدی نصب شده است تا باطری خودرو را در پرواز برای حرکت خودرو بر روی زمین شارژ کند .

این خودرو دو نفره است و تبدیل شدن آن از خودرو به هواپیما تنها سه دقیقه زمان می گیرد. ظرفیت بار این خودرو پرنده هم ۲۴۰ کیلوگرم است.

برای فاز اول تولید، این خودرو با ظرفیت ۵۰۰ دستگاه در سال تولید خواهد شد. قیمت این خودرو بین ۱.۳ تا ۱.۶ میلیون دلار عنوان شده است. البته برای راندن این خودرو، گواهی نامه رانندگی و گواهی نامه پرواز لازم است.

شرکت سازنده این خودرو با نام ایروموبیل در سال ۲۰۱۵ میلادی هم مدل دیگری را تست کرده بود. این خودرو که می توان مدل اولیه محصول فعلی دانست در آن زمان توانسته بود با موفقیت، تست حرکت در جاده و تست پروازی را پشت سر بگذارد .این شرکت در سال ۱۹۹۰ ایده اولیه این خودرو را مطرح کرد و در ۲۷ سال گذشته به توسعه محصول خود پرداخته است.

علاوه بر این شرکت تقریبن گمنام، غول های هوانوردی نیز درگیر پروژه هایی از این دست شده اند. هم اکنون طرح های مختلفی برای خودروهای پرنده در حال طراحی است و یکی از معروف ترین طرح ها به خودرو پرنده ایرباس باز می گردد.

این خودرو که به طور مشترک توسط شرکت ایرباس و شرکت ایتال دیزاین معرفی شده است، پاپ آپ نام دارد. این خودرو از یک کابین ماژولار دو نفره و یک بخش زمینی تشکیل شده است. این محصول همانند یک خودرو عمل می کند و در زمانی که ترافیک خیلی شدید باشد می‌تواند به صورت عمودی پرواز کند. هنگامی که مسافران به مقصد خود می‌رسند، هم ماژول زمینی و هم هوایی به ایستگاه‌های شارژ مخصوص خود برده می شوند و منتظر مسافران بعدی می‌مانند.

ماتیوس تامسون، مدیر بخش خودروی پرنده ایرباس، درباره این خودرو گفته است: شاید تا ده سال دیگر بتوانیم این محصول را تولیدی کنیم. البته تا آن زمان خیلی چیزها باید پیشرفت کند از جمله هوش مصنوعی، سیستم‌های هدایت پرواز، سیستم‌های ناوبری و خودران خودرو و البته تکنولوژی پرواز امن. ما از هم اکنون کار را شروع کرده ایم.

- Advertisement -

منبع پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.