نشریه خبری کافه نیوز دالاس

تام ساک (Taum Sauk) بزرگترین باتری دنیا

می خوام براتون یک باتری فوق العاده را معرفی کنم که تمام شدنی نیست.

۱۸۷

- Advertisement -

اما تام ساک برعکس بقیه بیش از 80 کیلومتر از نزدیکترین محل آب، فاصله دارد ( رودخانه می سی سی پی نزدیکش). این نیروگاه بر روی منطقه کوهستانی سنت فرانسوا از میسوری اوزارکس (Missouri Ozarks) قرار گرفته و در حدود 140 کیلومتری سنت لوئیس نزدیک لسترویل میسوری، پمپ ذخیره سازی آب آن قرار دارد، که در طول روز با قدرت آب را منتقل می کند. اما به کجا منقل می کند؟ جالبه، به یک مخزن کلیه ای شکل در بالای کوه پروفیت (Proffit) و در هنگامی که اوج مصرف برق است، آب به یک مخزن کوچیکتر در East Fork نزدیک رودخانه ای در پایین دامنه کوه به نام رودخانه سیاه سرازیر می شود و در حین انتقال توربین ها را می چرخاند و برق تولید می کند. جالبیش اینه که در طول شب که مصرف برق پایین است، مازاد برق تولید شده و باقی مانده در شبکه قدرت برق، پمپ های مخزن پایین را روشن می کند و دوباره آب را پمپ کرده و به بالای کوه و مخزن کلیه ای شکل منتقل می کند تا مخزن که همچو باتری غول آسایی عمل می کند، دوباره شارژ شده تا هنگام اوج مصرف برق دوباره چرخه آب راه افتاده و برق تولید کند.

نکته اصلی تام ساک این است که در هنگام پر شدن منبع ذخیره آب برای جبران میزان آبی که به درون رودخانه سیاه ریخته شده است هیچ جریان ابتدایی رودخانه ای وجود ندارد که با فشار رودخانه منبع آب را پر کنند، بلکه از ابتدا بوسیله پمپ پر شده است.

کار ساختش 1960 شروع شد و 1963 بهره برداری رسید. دو واحد توربین داشت که قادر به تولید 175 مگاوات برق بودند، بعدش دیدن کمه و فن آوری هم رشد کرده، در سال 1999 با بهبود فن آوری، قادرش به تولید 225 مگاوات برق کردند. اما در سال 2005 این باتری غول آسا به دلیل شکست در تاج سبب خروج 4 میلیون مترمکعب آب در دوازده دقیقه شد و یک فاجعه بزرگ به بار آورد. نخست بسیاری از منطقه جنگلی تام ساک را جارو کرد و همراه آن خانه سرپرست پارک را آب برد و سه فرزندش نیز در این حادثه مجروح شدند، واین کارخانه تولید برق تعطیل شد. بهرحال این سازه در طول چهار سال با فن آوری روز بازسازی شد، مخزن بالایی بازسازی شده، در حال حاضر به عنوان نقطه عطف مهندسی، در ساخت بزرگترین سد بتنی فشرده در امریکای شمالی محسوب می شود و برای جلوگیری از فاجعه ای دیگر، پنج سیستم بازگشت آب به بالا در نیروگاه جدیدی در نظر گرفته شده و نه دوربین24 ساعته کل مخزن و نقاط حساس آن را با پرسنل تمام وقت نظارت می کنند.

پیش از شکسته شدن مخزن، معمولن بازدید کنندگان به بالای کوه رانندگی می کردند و می توانستند بر روی مخزن رفته و آن را تماشا کنند، در در ورودی مخزن نیز موزه تاریخ طبیعی میسوری قرار داشت که بهشتی برای دانجشجویان زمین شناسی محسوب می شد، امروزه هنوز موزه ترمیم نشده و فقط می توان در زمان های خاصی به بالای مخزن رفت و آن را تماشا کرد.

 

Haideh Bashash

منبع پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.