نشریه خبری کافه نیوز دالاس

از گاو سواری تا وانت سواری در آمریکا

امروز می خوام براتون تاریخچه ای در مورد این ماشین های بزرگ و هیولای آمریکایی که بهش در آمریکا Truck می گویند بنویسم.

۳۳۸

- Advertisement -

در آمریکا واژه Truck برای کامیون استفاده نمی شود، به آنها تریلر یا همان اسب می گویند. بنا بر اسناد و عکس های تاریخی از ایالت تگزاس، مردان تگزاس بیشتر سوار بر اسب بودند و اسب یک تگزاسی یعنی همه چیز او، بخصوص اسبی که با او انس گرفته و فرد تگزاسی از روی اون می تونسته تیراندازی کنه بدون اینکه اسبش رَم کنه و از مسیر منحرف شود. برای همین از قدیم هر شخصی که اسب یک نفر دیگر را می کشته است، حکمش در تگزاس اعدام بوده است و جالبه هنوز هم این حکم برای احترام به تاریخ تگزاس پابرجاست (به گفته یک وکیل آمریکایی و قراره برایم متن قانونیش را بفرسته) ولی در این سالها معمولن فرد صاحب اسب با گرفتن مبلغی کسی را که اسبش را کشته می بخشد. بهرحال نوشتارم راجع به این نیست و وارد حاشیه نمی شم و یک اشاره می کنم و رَد میشم.

اما مردان گاوچران و مرزعه دار، با اسبهایشان به مزرعه ها و گله های اسب و گاوشان سرکشی می کردند، اما در این میان زنانی در تگزاس بوده اند که توان مالی برای خرید اسب نداشته اند و در نتیجه آنها بجای اسب از گاوهای بزرگ تگزاسی برای سواری استفاده می کردند و با آن گاو ها به سرکشی مزرعه یا رفتن به محل های دیگر، دورتر از محل سکونتشان، استفاده می کردند. به آرامی تعداد زنانی که سوار بر گاو ها بوده اند بیشتر شد و بدین ترتیب برای بازه زمانی، مردان سوار بر اسب و زنان سوار بر گاوها بودند. حال پس از صنعتی شدن آمریکا، از این گاوها دو الگو برداشته شد، چون گاوهای تگزاس به Long Horn یا شاخ های بلند معروفند (شرکت مایکروسافت چندین سال پیشتر، می خواست ویندوزی به همین نام به بازار ارائه بدهد) و مردم تگزاس آن را نشانه ای برای خودشان بر می شمردند و برای مشخص کردن ایالت و اصلیت خودشان بر جلوی ماشین هایشان شاخ های بلند گاوها را که تا پیش از این فقط در خانه هایشان بر روی دیواره ها دیده میشد، نصب کردند. (برایتان نمونه های قدیمی از ماشین ها با تزئین شاخ های باند گاوها را قرار داده ام). در حال حاضر هم برخی از ماشین ها این کار را کماکان انجام می دهند.

اما امروزه شرکتهای خودرو سازی با الهام از این گاوهای تنومند، ماشین های Truck را طراحی می کنند که الهام بخش همین گاوها و البته سواری راحت تر آنهاست که به دلیل پهن بودند، قوی بودن و گام برداشتن آرام آنها، تکان های انسان بر رویش بسیار کمتر است و این دلیلی شد برای الگوبرداری شرکتهای خودروسازی برای این ماشین ها که نشانه راحتی و قدرت هستند و در مسیرهای دشوار وسخت نیز حرکت می کنند.
بیشترین فروش این Truck ها نیز در ایالت تگزاس می باشد و این باز می گردد به فرهنگ گذشته این مردمان.

- Advertisement -

منبع پایگاه خبری صنعت حمل و نقل بین المللی و گردشگری ایران چهار راه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.