نشریه خبری کافه نیوز دالاس

جهان با من برقص

وقتی سروش صحت همه را غافلگیر می کند

۵۹۹

- Advertisement -

خطر اسپویل

ساخت فیلم جدی و به عبارتی عمیق همیشه آرزوی کارگردانان کمدی بوده است. چرا که معمولا در فصل جوایز و نگاه جدی به سینما، این ژانر مورد بی مهری قرار می­گیرد و به دلیل عامه پسند بودن تولیداتشان، توسط منتقدان جدی گرفته نمی­شوند. به همین دلیل آنها فکر می­کنند که قضاوتی سطحی از آنان در جامعه وجود دارد در حالی که وجوه عمیق کاراکتر واقعی­شان ناشناخته می­ماند. انها معمولا سعی می­کنند در مصاحبه­ها بر روی این بحش تمرکز کنند و با حرف­ها قلمبه و سلمبه تصویر مخدوش شده­شان را تا حدی ترمیم کنند. نمونه­ی آخرش هم مهران مدیریست که قبل از ساخت اولین فیلمش به برنامه هفت آمد و گفت می­خواهد فیلم عمیق و تلخ بسازد که نهایتا فیلم مضحک “ساعت 5 عصر” از آب درآمد. درباره سورش صحت نیز قبل از اولین نمایش فیلمش در جشنواره جهانی فجر، چنین پیش قضاوتی وجود داشت. چرا که خلاصه ­ای از محتوای فیلمش که درباره مرگ بود و ساختار جدی آن به گوش اهالی سینما رسیده بود. اما اولین نمایش آن، یک غافلگیری تمام عیار برای همه­ی تماشاگران و حتی بازیگران فیلم بود.

مردی حداد 50 ساله دچار بیماری لاعلاجی شده و تا چند ماه دیگر خواهد مرد. همین مساله بهانه­ای می­شود که دوستانش برای آخرین جشن تولد او، چند روزی را در کنار او بگذرانند. این چند روز به دلیل التهاب شرایط، باعث می­شود که زخم­های کهنه­ای در رابطه­ی آنها سرباز کند ولی در نهایت، دوست در حال احتزار همه را دور هم جمع می­کند و آنها را متوجه می­کند که زندگی آنقدر کوتاه و زیباست که ارزش جدل بر سر موضوعات پیش پا افتاده را نداره.

این چند خط، شاید جزو کلیشه­ای­ترین طرح­های داستانی در دنیاست که براساس آنها رمان­ها و فیلم­های زیادی ساخته شده است. با نمونه­های خارجی کاری ندارم ولی از شاخص­ترین­های وطنی­مان “مادر” علی حاتمی­ست. این خط داستانی به ظاهر ساده، چنان جذاب است که فیلمساز شاخصی مثل اصغر فرهادی 2 فیلم بر همین اساس ساخته است “درباره الی” و “همه می­دانند” که اولی جزو بهترین­های تاریخ سینمای ایران است. به همین دلیل ساخت دوباره این خط داستانی جسارت بالایی می­طلبد مخصوصا اینکه سروش صحت در اولین تجربه­ی سینمایی مرتکب آن شده.

نمونه­های قبلی، جملگی شکست خورده­اند که آخرینشان “مرگ ماهی” ساخته ­ی روح­اله حجازی بود که با واکنش منفی منتقدان و تماشاگران مواجه شد.

“جهان با من برقص” اما به مدد لوکیشن چشم نواز در شمال ایران، طراحی صحنه زیبا و فیلمبرداری استاندارد و خوش رنگ و لعاب، با اینکه نتوانست جایگاهی در کنار نمونه­های موفق قبلی برای خود دست و پا کند، ولی تجربه ناموفقی هم محسوب نمی­شود چه اینکه فیلم اگر می­توانست حرف جدیدی را در این قالب مطرح کند، با ثبت در تاریخ سینمای ایران، فاصله­ی چندانی نداشت.

اولین ساخته ­ی سروش صحت به دلیل همزمانی با شرایط آشفته­ی تاریخی ایران که سالی پر از تنش در پی داشته از یک­سو و سقوط سینمای ایران در گرداب فیلم­های مبتذل کمدی و فضای سیاه و اخته­ی سینمای اجتماعی، از سوی دیگر، فضایی را فراهم می­کند که تماشاگر بتواند برای ساعتی با آرامش، دل به چشم­اندازهای طبیعی و تصاویر زیبا و رنگارنگ بسپارد و قصه­ی بدون تنش هیستریکی را دنبال کند و نهایتا هم وقتی از سالن سینما بیرون می­اید فکر کند شاید فکر کند به پیام فیلم که به او گوشزد می­کند، زندگی کوتاه­تر از آنست که با حاشیه­های احمقانه آن را به هدر دهیم و شاید هم اصلا به خاطر طرح شعاری دم دستی چنین پیامی در فیلم، ترجیح دهد که به آن هم فکر نکند و ذهن آرام شده­اش در سالن سینما را تا مدتی آرام نگه دارد که در هر دو صورت، دستاوردی برای فیلم محسوب می­شود.

“جهان با من برقص” یک هانیه توسلی متفاوت دارد که شاید باعث شود مسیر جدیدی برای این بازیگر رقم بخورد. یک پژمان جمشیدی تلطیف شده دارد که اگر نبود شاید تحمل فیلم برای تماشگر سینما سخت می­شد. یک علی مصفای همیشگی دارد که همان را از او دوست داریم با همان تن صدا و همان رفتار معقول و آرام. جواد عزتی اما پاشنه آشیل فیلم است که برای جدی بازی کردن فقط از یک الگو تبعیت می­کند. بازی عصبی و بیرونی و به شدت اغراق شده که حالا کم کم می­رود به سمتی که به نقطه ضعف فیلم­های اجتماعی بدل شود.

کارگردانی و روایت درام توسط سروش صحت اما بزرگترین نقطه قوت فیلم است که توانسته مجموعه ­ی چیزهایی را که در بالا به آن اشاره کردم، با فیلمنامه­ ای متوسط و شاید هم ضعیف به یک فیلم قابل قبول بدل کند که این خود باعث می­شود منتظر فیلم بعدی ایران کارگردان بمانیم. چیزی که در سریال­های او برای تلویزیون کاملا مستتر بود و به همین دلیل “جهان بامن برقص” برای بسیاری از منتقدان یک غافلگیری تمام عیار بود.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.