نشریه خبری کافه نیوز دالاس

بازارسرمایه بزرگترین بیمار کرونا

در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، میزان نوسانات اقتصادی، چالش ها و رشدهای اقتصادی توسط مطالعه نمودارهای بازار سرمایه ای آنها یا بعبارتی بازار بورس کشورها ارزیابی می شود.

۲۳۰

- Advertisement -

پیش از ورود بحرانی به نام کرونا، این بازارهای سرمایه نوساناتی را دررابطه با جنگ اقتصادی آمریکا و چین، تعرفه های آمریکا علیه کالاهای چینی ودر برخی اقلام کالاهای اروپایی و بالعکس، دستخوش نوساناتی بود. دراین میان کشمکش ها خاورمیانه ای بین ایران و آمریکا و بحران نفتکش ها و تحریم های ایران نوساناتی را در بازار نفت نیز ایجاد نمود.تمامی این حوادث برآیندی را به کارشناسان اقتصادی می داد که به زودی دنیا وارد رکودی خواهد شد. رکودی که شاید کمی متفاوت ازرکود دوران پیشین می بود زیرا در دوران رکود قبلی بی اعتمادی به عملکرد بانک های یک علت بزرگ دررکود محسوب می شد، اما رکودی که از آن سخن گفته می شد در سالهای پیش روی دلیل واضحی نداشت.

بازارها دردمادم گفتمان و هشدار درباره این رکود و اظهار نظرهای کارشناسان بود که ناگهان کرونا سر بلند کرد و نخست چین و شرق آسیا را در نوردید. چین بعنوان مبدا و اولین کشور درگیر رسمی با کرونا به دنبال توقف و کاهش تولید و کاهش خرید مواد اولیه و نفت توسط این کشور به عنوان بزرگترین اقتصاد تولیدی دنیا، تمامی بازارهای مالی را دچار نوسان کرد. تبادل اقتصادی چین با بسیاری از کشورهای دنیا این نوید را می داد که به زودی بسیاری از کشورها با کرونا رو در رو خواهند شد. با حرکت کرونا به سمت غرب نوسان ها بازار بیشتر شد تا اوج خودش را دردوشنبه ای به نام دوشنبه سیاه نشان دادکه تقریبن هیچ سهامی از سقوط در این بازار در امان نماند.

این توفان به حدی مخرب بود که بسیاری از بازارهای مالی در مواقعی برای پیشگیری از سقوط سریع بطورموقت تعطیل کردند. در این میان سیاستمداران، مدیران شرکت ها و بسیاری از مقامات مالی و اقتصادی سعی می کردند به بازار آرامش بدهند، اما کرونا و تعطیلی بخاطر قرنطینه که توسط کشورها یکی پس از دیگری به ناچار اتخاذ می شد اجازه نفس کشیدن به این بازارها نمی داد تا خود را احیا کنند.

تا اینکه کرونا بطوررسمی وارد آمریکا شد. آمریکایی که یکی از بزرگترین بازارهای گردش سرمایه و تولید درجهان است. آمریکا گرچه چهره ای کوبنده و خونسرد در مقابل کرونا نشان داد، اما بازارهای مالی آن اینقدر مطمئن نبودند.این عدم اطمینان نه بخاطر مشکلات اقتصادی که در این برهه می توان گفت آمریکا موقعیت مناسبی در آن دارد، بلکه غیر قابل پیش بینی بودن کرونا سبب واکنش نامطمئن بازار شد. بازار در تب و تاب و عدم اطمینان می سوخت و سهام های شرکت ها با نوسان در حال سقوط بودند و بسیاری از سرمایه گذاران نگران سرمایه هایی که شاید سال ها منتظر سوددهی آنها بودند و ناگهان در ظرف یک یا دور روز با سقوط های دهشتناک بر باد می رفت. اما این سقوط ها برای تازه واردهای این بازار فرصت و تهدید با هم بود. فرصت از آن سوی که آنها با قیمت هایی روبرو بودند که بالا نبود و می توانستند به خوبی سهام های شرکت های بزرگی که سالها برای صعودشان وقت صرف شده بود را خریداری کنند از سوی دیگر برخی که سرمایه مناسب و کافی برای خرید تعداد مناسب سهام برخی شرکت ها نداشتند، اکنون دارای این توانمندی گشته بودند که سام های دلخواه خود را خریداری نمایند. از سوی دیگر تهدیدی نیز این تازه واردها را تهدید می کرد و آن عدم اطمینان از قیمت کف یک سهم بود. یعنی پایین ترین قیمتی که سهام یک شرکت ممکن بود پایین بیاید تا خریداران در حاشیه سود بهتر و در حجم بهتری قرار بگیرند. هرچند این تهدید را با خرید پلکانی (با هرکاهش قیمتی بین یک محدوده عددی خاص مثلن هر 10 دلار یا هر 20 دلار بین یک تا دو سهم از یک سهام خریداری می کنند) تا حدودی خود را در حاشیه امنیت قرار می دهند اما این روش خرید هم تضمینی برای سودده شدن سهام یک شرکت در یک بازه کوتاه مدت نیست بخصوص سهام های عرصه گردشگری و شرکت های هوایی، هتل ها که بیشترین آسیب ا از پدیده کرونا دریافت کرده بودند. از سوی دیگر برخی از کارشناسان بازار، موقیعت کنونی را بهشت خریداران می دانند. کسانی که پول دارند و می خواهند بلند مدت سرمایه گذاری کنند.

اما بازارهای آمریکا و جهان از سوی دیگر نیز دچارتشدید نوسان شده بودند بخصوص در زمینه شرکت های نفتی.عدم توافق اپک و روسیه برای کاهش تولید نفت قیمت نفت برنت را تا زیر 35 دلار نیز کاهش داد. بررسی دلایل دو طرف برای عدم توافق، بحثی بسیار طولانی دارد اما گویا یکی از آنها فرصت سازی روسیه است در برابر کشورهای اروپایی و آمریکا که این کشور را با تحریم هایی تحت فشار قرار داده اند. سقوط قیمت نفت، عملن بسیاری از شرکت های نفتی را ضررده نموده است و تجربه نشان داده آنها ضرر را تاب نمی آورند و اقدام به تعدیل نیرو می کنند، و این کاهش آمار اشتغال، در امریکایی که به زودی درگیر رقابت انتخاباتی بین ریاست جمهوی فعلی و رقیب دموکراتش خواهد شد، بسیاربسیاربرای ریاست جمهوری فعلی خطرناک است. آمار نیز نشان می دهد رئیس جمهور ترامپ علاقه وافری به عدد سهام و اشتغال دارد و افزایش ارزش بازارهای مالی آن برای ایشان بسیار حائز اهمیت است و مدام در بسیاری از توئیت هایشان نیز این رشد را به رخ رقبای کنونی و ریاست جمهوری های پیشین کشیده اند. تمامی این نکات دست در دست هم داد تا او ساکت نماند و در این بازارسردرگم، بالاخره بخاطر ورود و افزایش درگیری مردم آمریکا با کرونا حالت فوق العاده ملی اعلان کند. حالتی که دست او را برای صرف 50 میلیارد دلار در مقابله با کرونا باز می گذارد.

اعلان او بازارهای مالی آمریکا را تقویت کرد زیرا این پیام را برای بازارها به ارمغان آورد که دولت آمریکا لازم باشد از این بازارها و شرکتها در برابر حوادثی مثل کرونا حمایت می کند. اما با تمام این اوصاف، بازارهای مالی هنوز آشفته هستند و این بیانگر آشفتگی بازار سرمایه، کار و تولیدی است که ویروس کرونا مسبب اصلی آن معرفی می شود. بیگمان می توان گفت یکی از بزرگترین بیماران ویروس کرونا، در حال حاضر بازارسرمایه و اقتصاد جهانی است.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.