نشریه خبری کافه نیوز دالاس

راهنمای خرید کفش ورزشی

هنگامی که وارد یک فروشگاه بزرگ یا اَبَر فروشگاهها می شوید، با انبوهی از مغازه هایی با برند های گوناگون کفش ورزشی یا مغازه هایی که فروشنده انواع برندهای کفش های ورزشی هستند مواجه می شوید. مشکل است در میان این برندها برند و نوع کفش مناسب را برگزینید زیرا کفش راحت به شما در تمرکز بر روی سایر حرکتهایتان در هنگام راه رفتن، یاری می دهد و خیال شما را از آرامش پاهایتان راحت می کند.

۸۳

- Advertisement -

هنگامی که وارد یک فروشگاه بزرگ یا اَبَر فروشگاهها می شوید، با انبوهی از مغازه هایی با برند های گوناگون کفش ورزشی یا مغازه هایی که فروشنده انواع برندهای کفش های ورزشی هستند مواجه می شوید. مشکل است در میان این برندها برند و نوع کفش مناسب را برگزینید زیرا کفش راحت به شما در تمرکز بر روی سایر حرکتهایتان در هنگام راه رفتن، یاری می دهد و خیال شما را از آرامش پاهایتان راحت می کند.

در بازار کفش های ورزشی آمریکا یک جستجوی سه هفته ای داشتم، تا اینکه به این نکته رسیدم که بیشترین بحث و علاقه مندی آمریکایی ها در بین انواع کفش های ورزشی، کفش های مخصوص دویدن یا راه رفتن است. سازندگان و فروشندگان کفش های ورزشی دارای چهار مدل کفش ورزشی هستند:

1- Motion Control (ترجمه کردن این واژه برای پارسی سازی، دشوار بود اما فکر کنم، کنترل کننده حرکت که شاید منظور کنترل کننده حرکت و چرخش پا در کفش است باشد): این نوع کفش بطور معمول رُویه ای سخت و پارچه ای یا شاید هم بصورت توری برای طراحی های خاص دارد، اما کفشی بسیار سنگین وزن است. این کفش بیشتر برای افرادی که کف پای صاف دارند یا دوندگانی حرفه ای هستند پیشنهاد می شود.

2- Stability  (معنای واژه به پارسی می شود استحکام، پایدار، ثابت): این کفش را برای افرادی توصیه می کنند که به گفته نوشتارهای انگلیسی Overpronate هستند. این افراد کسانی هستند که در هنگام دویدن یا راه رفتن پاهایشان به سمت داخل نگاه می کند و کمی متمایل به داخل است.

3- Cushioned/Neutral (معمولی، طبیعی، عادی): همانطور که از نام کفش هویداست، این نوع کفش برای مردم عادی طراحی شده و آنها می توانند با این کفش ها به راحتی کارهای روزمره و ورزشی خود را انجام دهند. بر روی کفی این کفش ها کار زیادی نمی شود و ساده هستند و بیشتر مردم دنیا از این نوع کفش استفاده می کنند.

4-  Minimalist/Barefoot shoe (کفشی با کمترین پایه های ساخت یک کفش یا بعبارتی کفش پا برهنگان): این کفش معروف است به کفش کمینه ها (حداقل ها) و یا پربرهنه گان، این کفش برای افرادی است که شاید درآمد چندانی برای تهیه کفش ندارند، اما بهرسوی بعنوان حرمت انسانی باید کفش برپای داشته باشند و به همین دلیل به این نام معروف شده است.

حال دانستن این موارد برای شما بعنوان خریدار چقدر اهمیت یا کاربرد می تواند داشته باشد؟ باید گفت تقریبن هیچ.

چرا، بر پایه تحقیقات ارتش ایالات متحده آمریکا، مردم آنگونه که فکر می کنند، کفش های گرانتر، با انواع تبلیغات در راحتی و در سریعتر دویدن و کاهش آسیب دیدگی پا، اثری ندارند. آنگونه که در مورد آسیب های پا تبلیغ می شود، چنین اتفاقی وجود ندارد. این پژوهش که برای پیشنهاد و خرید کفش ورزشی برای نیروها مسلح آمریکا با همکاری دانشگاه بریتیش کلمبیا صورت گرفته است، نشان می دهد، پای انسان خودش را با حالت و شرایط وفق می دهد و دویدن با کفش های Stability، در واقع موردی است که برای همگان مناسب است. اینکه شرکتهای تولید کفش نامهای گوناگون روی کفش هایشان می گذارند با انواع محصولات جانبی، کفی، زبانه کفش، ژل های شتاب دهند، ایمن کننده کفش و… هیچکدام تأثیر شگرفی در کارکرد و مناسب بودن کفش ندارد و احتمال مراقبت از پاهای شما را درصدی، کم بهبود می دهد.

اما اگر ورزش هایی همچون بسکتبال و تنیس فوتبال، فوتبال آمریکایی و… را بصورت ورزشهای حرفه ای دنبال می کنید، باید کفش مناسب آن را خریداری کنید، زیرا در آن نوع ورزش ها می بایست نوع طراحی و حرکت های پا بخاطر غیرمتناوب بودن حرکت پاها مثل ایستادن های ناگهانی، دویدن های ناگهانی، پریدن و…، کاملن با کفش های دویدن، متفاوت است.

در پایان دانشگاه کلمبیا نتیجه می گیرد که مهمترین امر در مورد انتخاب کفش مناسب دویدن، قیمت بالا یا انواع تبلیغات نیست، بلکه وقتی کفش را می پوشید، پاشنه شما باید در جایی راحت و نرم قرار گیرد، بتوانید پنجه های پای خود را درجا حرکت دهید، کفش کاملن روی پای شما را بگیرد اما فشار بیش از حد به پای شما وارد نکند، پا کمی بتواند درون کفش حرکت کند تا جریان هوا در پا جریان یابد.
دقت نمایید فروشندگان توصیه ها و نکاتی که به شما می کنند همگی حتمن علمی و پزشکی نیست، بلکه آنها به توصیه کمپانی های خود برتری های محصول خود را می گویند و مهم آن است که شما در کفش تان احساس راحتی کنید. در پایان گفتار باید تأکید کرد، هرچند نوع مواد و محصول و رعایت قوس پا در فرم کفش می بایست در انتخاب در نظر گرفته شود و روی کلام تحقیق بر روی کفش هایی است که بی شک  استاندارد درست کفش برای پا را دارند.

یادآوری می کنیم؛ بهترین دوندگان دنیا از میان پابرهنگان دنیا بوده اند و با ارزانترین کفش ها قهرمانان جهان شده اند.

- Advertisement -

1 نظر
  1. نسیم می گوید

    Barefoot/minimalist shoes
    به هیچ عنوان به معنی کفش ارزان برای پابرهنگان نیست. بلکه اشاره به کفش هایی دارد که بسیار ظریف هستند و به ما احساس «خوب» پابرهنه راه رفتن را می دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.