نشریه خبری کافه نیوز دالاس

ناآرامی های امریکا در ششمین روز

بدون عدالت، صلح ممکن نیست؛

۱۰۸

- Advertisement -

بدون عدالت، صلح ممکن نیست؛ این واکنش تظاهرات کننده ها در امریکا و در ششمین روز ناآرامی ها است. کشته شدن جورج فلوید، شهروند ۴۶ ساله امریکایی توسط یک پلیس سفید پوست، وضعیت امریکا را برای ششمین روز متوالی ناٰآرام کرده است.

نکته مهم در این میان، خشونت آمیز بودن برخی از تظاهرات و تجمعات است و در چنین وضعی، سیاستمداران و دولتمردان امریکایی دقیقا نمی دانند که چطور باید با شرایط پیش آمده مقابله کنند. در برخی از تجمعات خودروها به آتش کشیده شده و به مغازها و فروشگاه ها دستبرد زده شده است.

جورج فلوید بارها جمله «نمی‌تونم نفس بکشم» را تکرار کرد و اکنون این جمله در همه شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و بسیاری از کاربران این شبکه ها نیز تصاویر خود را به این جمله تغییر داده اند. این در حالی است که رئیس جمهور امریکا اعتراضات و آشوب ها را بی احترامی به جورج فلوید دانسته و تهدید نموده است که با ادامه وضع موجود و اغتشاش ها، از ارتش استفاده خواهد کرد. او در آخرین توئیت خود به انتشار دو کلمه بسنده کرده است: نظم و قانون.

اکنون و پس از گذشت شش روز از اعتراضات به رفتار نژاد پرستانه یک پلیس، ناآرامی ها به نزدیکی کاخ سفید هم کشیده شده است و آتش به ساختمان های اطراف آن گسترش یافته است. همچنین طبق گزارش ها تاکنون ۴۰۰۰ نفر نیز دستگیر شده اند.

دونالد ترامپ این ناآرامی ها را به گروه های چپ افراطی نسبت داده و از آن به عنوان «تروریسم داخلی» یاد کرده است. پلیس نیز برای مقابله با معترضان در برخی موارد از گاز اشک آور و فلفل استفاده کرده است.

تاکنون نزدیک به ۴۰ شهر امریکا درگیر اعتراضات شده و البته تضاهرات در بسیاری از آن ها به شکلی مسالمت آمیز دنبال می شود. در اکثر برخوردهای پلیس نیز حس همدردی با مردم و «زانو زدن» به نشانه اعتراض به تبعیض های نژادی مشاهده شده است. جو بایدن نیز در توئیتی تصویری از خود منتشر کرده در تجمعات، «زانو» زده است.

امریکا آخرین باز ۵۲ سال پیش چنین ناآرامی هایی را به خود دیده بود و آن همزمان با ترور مارتین لوترکنیگ، مبارز سیاه پوست علیه نژاد پرستی بود. اکنون باید منتظر ماند و دید که امریکا در بحبوحه بحران ویروس کرونا و حال، ناآرامی های چند روز اخیر، چه آینده ای در پیش خواهد داشت.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.