نشریه خبری کافه نیوز دالاس

نخستین سفر فضایی با سفینه خصوصی

دو فضانورد با «اسپیس‌ایکس» از خاک آمریکا راهی مدار شدند

۱۲۳

- Advertisement -

۹ سال زمان لازم بود که دو فضانورد مجددا از خاک ایالات متحده امریکا به فضا سفر کنند ولی اینبار این سفر یک ویژگی مهمتر داشت: «سفر با سفینه خصوصی.»

همه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری این سفر توسط یک شرکت خصوصی که قراردادی ۲.۶ میلیارد دلاری با ناسا به امضا رسانده، تامین و تولید شده است. آخرین پرواز به سوی فضا توسط امکانات دولتی امریکا در سال ۲۰۱۱ توسط سفینه آتلانتیس صورت پذیرفت و پس از آن دیگر هیچ پرتابی از خاک امریکا انجام نشده بود. ناسا برای کاهش هزینه های خود، این سفینه را از دور خارج کرد و پس از آن برای هر پرتاب به فضا، به سازمان فضایی روسیه وابسته بود و این برای مردم امریکا ناخوشایند بود. تا جایی که روسیه برای هر صندلی مبلغی معادل ۹۰ میلیون دلار از امریکا دریافت می کرد.

پس از این بود که ناسا در سال ۲۰۱۴ اعلام نمود که برنامه های پرتاب به فضا را به دو شرکت خصوصی اسپیس اکس و بوئینگ خواهد سپرد. اکنون اسپیس اکس با مدیریت ایلان ماسک – میلیادر بخش فناوری و بنیانگذار شرکت خودروهای برقی تسلا – گوی سبقت را از بوئینگ ربوده و نخستین پرتاب موفق بخش خصوصی به فضا را انجام داد. کپسول دراگون فاقد هرگونه دسته و اهرم برای کنترل است و همه چیز توسط یک صفحه لمسی وارد می شود و مسیریابی نیز توسط سیستمی خودکار انجام می گیرد.

رئیس جمهور امریکا، دونالد ترامپ این موفقیت را «قهرمانانه» خواند و این خود حاکی از اهمیت بسیار زیاد برنامه های ناسا برای دولت امریکا دارد. ناسا معتقد است که موفقیت در این برنامه، به معنای از سرگیری سفر به فضا از خاک امریکا و توسط تجهیزات امریکایی است.

اکنون رقابت در فتح فضا میان ابرقدرت های جهان وارد فاز جدیدی شده و اینبار نیز امریکا به عنوان پیشگام در انجام حرکت های نو ظاهر شده است. باید صبر کرد و دید که اسپیس اکس در آینده چه برنامه هایی برای ارائه دارد و رقیب های دیگر امریکا – روسیه و چین – چه واکنشی از خود نشان خواهند داد.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.