نشریه خبری کافه نیوز دالاس

منظور از هدف تورمی در بانک مرکزی ایران چیست؟

از کنترل بازار و نقدینگی تا پیش بینی کاهش نرخ تورم

۷۵

- Advertisement -

بانک مرکزی ایران برای اولین بار در تاریخ خود «هدف تورمی» اعلام نموده که برای سال آینده ۲۲ درصد با ۳ درصد نوسان مثبت و منفی تعیین شده است.
بانک مرکزی با اعلام این هدف تشریح کرد که ایران در ۵۰ سال گذشته توانایی مدیریت نرخ تورم را نداشته و دلیل این امر نبود ابزار لازم اعلام شده اما اینک زمینه های این مدیریت فراهم شده است به همین دلیل قصد دارد که در هر ماه تحولات بازار پول و نرخ تورم و دیگر متغیرهای مهم اقتصادی را برای شفاف سازی منتشر کند.
این در حالی است که بانک مرکزی ایران از زمستان سال ۹۷ انتشار آمار تورم را متوقف کرد و مرکز آمار ایران متولی اعلام آن شد.
رئیس بانک مرکزی ایران شرط مهم کنترل تورم را «انضباط مالی» دانست و تامین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و تعمیق بازار بدهی را از سوی دولت، درست برشمرد و افزود که این سیاست به بانک مرکزی کمک خواهد کرد که کنترل رشد نقدینگی را به صورت جدی دنبال نماید.
وی همچنین توضیح داد که هدف گذاری به معنی تعیین دستوری نرخ تورم نخواهد بود بلکه تورم را می توان با تغییر متغیرهای کلان سیاست گذاری اقتصادی، مانند نرخ سود سیاست گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسری بودجه با استفاده از اوراق، کنترل نمود.
هدف گذاری تورمی یک ساز و کار مدرن سیاست گذاری پولی و راهبرد جا افتاده در بانک های مرکزی دنیا در سه دهه گذشته است. بانک مرکزی ایران مصمم است در ایران هم این تجربه موفق انجام گیرد و روند ۵ دهه گذشته رابطه بانک مرکزی و دخل و خرج دولت باید بازتعریف شود و به تدریج مردم از شر تورم مزمن خلاص شوند.
بنابر اعلام بانک مرکزی، کامل شدن چرخه کنترل تورم در فضای سیاست گذاری اخیر ایران، مستلزم اعلام نرخ تورم هدف و تشریح فرآیندهای لازم برای تحقق این هدف است. چارچوب هدف گذاری تورم یک ابزار برای جهت دهی به سیاست پولی بانک مرکزی است. مهمترین چارچوب، کاهش انحراف نرخ تورم از «هدف تعیین شده» است و برای تنظیم هر انحراف معنادار، بانک مرکزی نرخ سود سیاستی را تغییر داده و با استفاده از عملیات بازار باز، نرخ حاکم و موثر در بازار پول را تنظیم خواهد کرد.
با این توصیفات، بانک مرکزی ایران پیش بینی می کند که نرخ تورم در سال جاری روند کاهنده خود را ادامه خواهد داد.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.