نشریه خبری کافه نیوز دالاس

تأثیر کرونا بر فعالیت خودروسازان جهانی و چالش های پیش رو

آیا خودروسازی به کما رفته است؟

۱۳۴

- Advertisement -

همه گیری ویروس کرونا، آثار بسیار مخربی در همه ابعاد زندگی بشر داشته است. از روابط انسانی تا سیاست و اقتصاد، همگی تحت تاثیر قرار گرفته اند. هیچ کسی تا همین چند ماه پیش تصور هم نمی کرد که یک ویروس میکروسکپی بتواند «نظم جهانی» را تا این اندازه به چالش بکشد.
در این میان یکی از صنایع مهم در جهان، یعنی صنعت خودروسازی، تاثیر و آسیب های فراوانی را متحمل شده است. یکی از نخستین آثار این همه گیری تعطیلی نمایشگاه معتبر خودرو ژنو بود که به دلیل ترس از گسترش ویروس کرونا، لغو شد. خودروسازان برای برپایی این نمایشگاه هزینه های بسیاری را صرف کرده بودند و حتی اصرار به برگزاری آن را داشتند اما تصمیم دولت سوئیس برای ممنوع شدن هرگونه مراسم با حضور بیش از هزار نفر، منجر به لغو این نمایشگاه شد.
گفتنی است که این نمایشگاه از سال ۱۹۰۵ برگزار می شود و تنها دلیل عدم برگزاری آن جنگ جهانی دوم بود.
این تعطیلی و شیوع ویروس کرونا، خودروسازان را مجبور کرد که برای معرفی محصولات خود روی به راهکارهای جدید آورند. مرسدس بنز و بی ام و اعلام نمودند که مدل های جدید خود را در مراسمی که از طریق اینترنت به صورت زنده پخش خواهد شد رونمایی می کنند.
در هر صورت، گسترش بیماری منجر به کاهش شدید در فروش خودرو در جهان شده است. اتحادیه خودروهای سواری چین میزان فروش را ۹۲ درصد کمتر از سال گذشته اعلام کرد و ادامه این روند برای کارخانه مانند جنرال موتورز که ۴۰ درصد تولیداتش را در چین به فروش می رساند می تواند یک کابوس باشد.
همچنین با توجه به اینکه ۸۰ درصد خودروهای جهان برای تامین قطعات به تولید در کشور چین وابسته هستند، با تعطیلی این کارخانه ها، با کمبود شدید قطعات روبرو شدند.
از دیگر مخاطرات پیش روی صنعت خودرو سازی در جهان، تعطیلی نمایندگی ها در سراسر جهان بوده است و به همین دلیل امکان ثبت نام برای خودروهای جدید وجود نداشته و این امر منجر به کاهش شدید گردش مالی در چرخه تولید جهانی خودرو شده است.
از مهمترین شرکت های متاثر از گسترش کرونا می توان به فورد، جنرال موتورز، فیات کرایسلر، هوندا، تویوتا، هیوندای، نیسان، ولوو، فولکس واگن، بوگاتی، پورشه، بنتلی، رولز-رویس و رنو اشاره نمود. بیشتر کارخانه های مرتبط با این برندها برای مدتی محدود و گاه نامعلوم تعطیل شده اند.
در بازار امریکا اما پیش بینی می شود که اگر شرایط تحت کنترل قرار گیرد، میزان فروش خودرو به ۱۶ میلیون دستگاه خواهد رسید و در غیر این صورت در سال ۲۰۲۰ بازار خودرو امریکا عدد ۱۴.۵ میلیون دستگاه را تجربه خواهد کرد.
همچنین فروش انواع کامیون در ایالات متحده امریکا نسبت به ماه مارس ۲۰۱۹ با یک میلیون کاهش به ۷۲۹ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسید.

اکنون باید منتظر ماند و دید که راهکارهای بهداشتی متنوعی که هر روز از سوی تولیدکنندگان این صنعت ارائه می شود چه تاثیری برای روند کاهشی فروش و تولید خودرو در جهان خواهد گذاشت و اینکه آیا این تمهیدات می تواند موجب افزایش مجدد تقاضا گردد؟

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.