نشریه خبری کافه نیوز دالاس

مذاکرات روسیه و ترکیه برای تولید مشترک سامانه‌های ضدهوایی

آیا روابط ترکیه و امریکا دچار خدشه شده است؟

۱۱۳

- Advertisement -

در میان همه اخبار و وقایعی که در حال رخداد است، از گسترش روزانه ویروس کرونا تا تظاهرات اعتراضی در امریکا پس از کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس این کشور، واقعه دیگری در منطقه خاورمیانه در حال تبدیل شدن به موضوعی مهم در ابعاد بین المللی است.

دولت ترکیه به ریاست رجب طیب ادوغان، پس از تکمیل خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ از روسیه و همزمان مذاکره با دولت ایالات متحده امریکا برای خرید سامانه موشکی پاتریوت، اکنون در حال آغاز گفتگوها با روسیه برای تولید سیستم های ضدهوایی موشکی در خاک ترکیه و با مشارکت روسیه است.

دمیتری شوگایف، مدیر خدمات فدرال در همکاری‌های نظامی و فنی روسیه، با تایید این خبر اظهار کرده که مطمئن است همکاری دو کشور به این موضوع ختم نخواهد شد و در آینده ظرفیت های دیگری هم برای همکاری دو طرف وجود خواهد داشت.

همه این ها در حالی اتفاق می افتد که ترکیه عضوی از پیمان ناتو است و بارها توسط امریکا تهدید شده است که در صورت خرید سلاح از روسیه با تحریم مواجه خواهد شد و این اقدام ترکیه را ضد امنیت اطلاعات ناتو دانسته است. با این حال ترکیه با ادعای عدم فروش سلاح های مورد نیاز توسط امریکا به این کشور از سال ۲۰۱۷ اقدام به مذاکره و خرید سلاح از روسیه نموده است و اینک درصدد تولید بخش هایی از سامانه ضدهوایی روسی در خاک ترکیه می باشد.

در مقابل، روسیه نیز ادعای امریکا در رابطه با امنیت اطلاعات را رد کرده و مشخصا از مذاکره و همکاری با ترکیه استقبال است و از ابتدای سال ۲۰۱۹ تحویل تسلیحات مرتبط با سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ به ترکیه را آغاز کرده است.

رجب طیب اردوغان در رابطه با این اقدام ترکیه اظهار داشت: «خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه برای ترکیه ۳ برابر ارزان‌تر از هزینه مورد نیاز برای خرید سامانه پاتریوت از امریکا است. همچنین برای خرید پاتریوت از امریکا باید شرط های مورد نظر ترکیه محقق گردد تا ترکیه با اطمینان کامل نسبت به خرید تسلیحات از ایالات متحده اقدام نماید.»

شرط های مورد نظر ترکیه برای خرید سامانه پاتریوت از امریکا عبارتند از:

  • تصویب فروش این سامانه توسط کنگره امریکا در جهت تضمین فروش
  • کاهش بهای خرید سامانه پاتریوت
  • انتقال سریع تسلیحات پس از خرید

اکنون به نظر می رسد که ایالات متحده از برخی مواضع خود در موضوع خرید تسلیحات توسط ترکیه از روسیه، عقب نشینی کرده است. حال باید دید که با آغاز مذاکرات دو کشور ترکیه و روسیه برای ساخت سلاح روسی در خاک ترکیه، امریکا چه تصمیمی اتخاد خواهد کرد.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.