نشریه خبری کافه نیوز دالاس

جورج فلوید که بود؟

از سرقت مسلحانه تا ساختن زندگی جدید

۱۳۶

- Advertisement -

تا همین چند روز پیش، همه چیز در امریکا و به ظاهر آرام بود. مردم مانند همیشه گرفتار مسائل مختلف و روزمره زندگی بودند و یک میهمان ناخوانده به نام کرونا ویروس هم این گذران زندگی را سخت تر کرده بود. تا اینکه رفتار عجیب یک مامور پلیس امریکا با یک متهم سیاهپوست همه چیز را تغییر داد.

یک افسر پلیس سفیدپوست زانوی خود را برروی گردن شهروندی به نام جرج فلوید قرار داده‌، در حالی که فلوید غیرمسلح است و دستبند زده شده‌ است و مدام تکرار نمی کند: «نمی توانم نفس بکشم.» شهروندی دیگر هم از این صحنه فیلمبرداری می کند. چیزی طول نمی کشد که فلوید راهی بیمارستان شده و در همان روز جان خود را از دست می دهد. دلیل مرگ هم آسیب هایی است که در اثر حرکت خشن مامور پلیس به وی وارد آمده است.

در یک چشم به هم زدن، نظام به ظاهر بی نقض و مرتب کشوری به بزرگی امریکا دستخوش آشوب می شود. در اکثر شهرهای بزرگ، اعتراضات گسترده شکل می گیرد و گاه به خشونت هم کشیده می شود. عده ای برای تغییر وضع کنونی به خیابان ها می آیند و عده ای هم برای غارت و تخریب فروشگاه ها و اماکن عمومی. به همین سادگی، آرامش چندین دهه ای از هم می پاشد.

اما جورج فلوید که در مرکز توجهات وقایع اخیر امریکا قرار دارد، کیست؟ در گذشته چه سوابقی داشته و در زمان کشته شدن، در چه وضعی زندگی می کرده است؟

جورج فلوید (George Floyd‎) متولد ۱۴ اکتبر ۱۹۷۳ مردی آفریقایی-آمریکایی بود که در حین دستگیری پلیس در مینیاپولیس درگذشت. فلوید در فایتویل، کارولینای شمالی متولد شد و در محله «ترد وارد» در جنوب شرقی بخش مرکزی هیوستون بزرگ شد. او برای تیم دبیرستان جک ییتز که سال ۱۹۹۲ نایب قهرمان رقابت‌های فوتبال آمریکایی ایالت تگزاس شد، بازی می‌کرد. او بعد از آن بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵، به عضویت تیم بسکتبال کالج دولتی فلوریدای جنوبی در شهر ایون پارک که در آن درس می‌خواند، درآمد. فلوید برای تحصیل در دانشگاه ای ‌اند ام تگزاس در شهر کینگزویل دوباره به این ایالت بازگشت اما درسش را نیمه کاره رها کرد.

چندین بار به دلیل دزدی و حمل مواد مخدر بازداشت شد و در نهایت در ۲۰۰۷ به جرم سرقت مسلحانه ۵ سال به زندان افتاد. گفته می شود که او پس از آزادی از زندان، روش دیگری در زندگی خود پیش گرفته است. به همین دلیل در سال ۲۰۱۴، فلوید به دنبال اشتغال و زندگی جدید به مینسوتا نقل مکان کرد. او برای مدتی راننده کامیون بود و بعد هم مأمور امنیتی رستوران و میخانه «کونگا لاتین بیسترو» شد. اما به دنبال تعطیلی گسترده کسب و کارها به دلیل بحران کووید -۱۹، او کارش را از دست داد.

در مورد سوابق مرتبط با زندگی فلوید گفته شده است که او پس از آزادی به یک گروه مذهبی مسیحی به نام «رزورکشن هیوستون» پیوسته بود و همچنین در سال ۲۰۱۷ ویدیویی از او منتشر شد که در آن خشونت با اسلحه را تقبیح کرده است. دوستان فلوید معتقدند که او در پی یک تغییر و زندگی خوب بوده و از این موضوع هم رضایت داشته است.

فلوید در ۲۵ مه ۲۰۲۰ در حالی که قصد خرید سیگار با یک اسکناس تقلبی ۲۰ دلاری داشت، دستگیر شد. کسی نمی داند که این اسکناس از کجا آمده است اما آشکار است که هیچ کسی در دنیا به جرم یا اتهام داشتن یک اسکناس تقلبی، مستحق به مرگ نیست. اکنون جورج فلوید مرده است، مانند بسیاری از انسان هایی که به ناحق جانشان گرفته شد. فارق از اینکه سیاهپوست یا سفید پوست بوده اند یا از هر نژاد و قومیتی. چیزی که بیشترین اهمیت را در این میان خواهد داشت شاید این باشد: تکلیف «نظم و قانون» چه خواهد شد؟

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.