نشریه خبری کافه نیوز دالاس

طرح جمهوری‌خواهان کنگره برای سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران

۱۴۱

- Advertisement -

انقلاب اسلامی در آغاز جشن و سرور پس از پیروزی بود که در ۱۳ آبان ماه سال ۱۳۵۸ و در پی اشغال سفارت ایالات متحده امریکا در تهران و گروگانگیری کارکنان آن گرفتار نخستین تحریم ها از سوی دولت امریکا شد. بعدها به دنبال «حمایت از جنبش‌های مسلح و برنامه هسته‌ای» این تحریم ها از سوی متحدان اروپایی ایالات متحده هم اعمال و تشدید شد.

تا اینکه در سال ۱۳۹۴ بخشی از تحریم ها به دلیل حصول توافق هسته ای لغو گردید و ایران توانست به منابع مالی و فرصت های جدید در اقتصاد و سیاست دست یابد. اما در ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۹۷ و با تصمیم دونالد ترامپ، امریکا از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها با شدت بیشتری از سرگرفته شد. برخی از دلایل امریکا برای اعمال این تحریم ها عبارتند از:

گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده آمریکا، عملیات تروریستی میکونوس در آلمان، عملیات تروریستی بمب‌گذاری آمیا در آرژانتین، کشتار دسته‌جمعی زندانیان ایرانی در سال ۱۳۶۷، قتل‌های و ترورهای سیاسی در دهه ۷۰، حمله به کوی دانشگاه در سال ۷۸، همکاری با رژیم بشار اسد و کشتار مردم سوریه، برنامه هسته‌ای ایران، برنامه موشکی ایران، تهدیدهای پی‌درپی اسرائیل، عدم عضویت در FATF، آزار و اذیت اقلیت‌های دینی، کشتار معترضان سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ و ۹۸

بدیهی است که حکومت ایران بیشتر موارد یاد شده را انکار و در برابر برخی هم از خود دفاع می کند و به طور کلی تحریم های ایالات متحده علیه ایران را ظالمانه و حتی «تروریسم اقتصادی» دانسته است.

به تازگی اما اعضای جمهوری خواه در کنگره تصمیم گرفته اند «سخت ترین تحریم ها علیه ایران» را اعمال نمایند به نحوی که موجب «زمین‌گیر کردن تروریسم جهانی تهران» و «ورشکستگی کامل رژیم» گردد. گفته می شود که این طرح احتمالا روز چهارشنبه ۲۱ خرداد به کنگره ارائه خواهد شد و شامل بیش از ۱۴۰ پیشنهاد جدید است.

از جمله موارد مطرح شده در این طرح، قطع کامل کمک های مالی امریکا به دولت لبنان که «حزب الله» هم در آن وجود دارد می باشد. جمهوری خواهان معتقدند که پول مالیات دهندگان امریکایی نباید صرف کمک به کشورهایی که زیر کنترل ایران هستند بشود. همچنین پایان دادن به همه معافیت های تحریمی ایران ناشی از توافق برجام از دیگر درخواست های جمهوری خواهان کنگره است. مهمترین آن ها پایان دادن به خرید برق از ایران توسط کشور عراق است.

پیش از این، ایران در مقابله با تحریم های جدید امریکا پس از خروج از برجام نسبت به کاستن از تعهدات برجامی خود اقدام نمود. اینک باید منتظر ماند تا نخست جزئیات کامل این «سخت ترین تحریم های امریکا علیه ایران» مشخص گردد و در صورت تصویب و اعمال آن، عکس العمل حکومت ایران و نیز آثار و نتایج آن را مشاهده کنیم. تنش ها میان ایران و امریکا از هر زمان دیگری بیشتر شده است و به نظر نمی رسد که «حداقل در ظاهر» نشانی از توافق و میل به گفتگو و حل و فصل مسائل میان دو طرف دیده شود.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.