نشریه خبری کافه نیوز دالاس

راهنمای طراحی پوسترهای حرفه ای و استاندارد

صفر تا صد اصول طراحی پوستر

۸۰

- Advertisement -

پوستر به عنوان یکی از قدیمی ترین ابزارها در مارکتینگ، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است. این ابزار اطلاع رسانی در گذر زمان انواع متدهای طراحی را به خود دیده و خواهد دید. بر همین اساس تصمیم گرفتیم یک راهنمای جامع برای طراحی پوستر برای شما آماده کنیم. پس با ما همراه باشید با راهنمای جامع طراحی پوستر:

۱- هدف نهایی از طراحی پوستر

هدف از طراحی پوستر، مهمترین فاکتور برای آغاز طراحی است. اینکه پوستر مورد نظر برای معرفی یک محصول است یا برگزاری یک کنسرت یا حراجی و… هر کدام از این اهداف می تواند مسیر طراحی پوستر را تغییر دهد.

فرض کنید قصد طراحی یک پوستر درباره برگزاری یک کنفرانس را دارید. نام کنفرانس با بزرگترین متن نوشته می شود. یک توضیح مختصر از برنامه های کنفرانس هم باید در نظر گرفته شود. همچنین اطلاعات تاریخ و زمان برگزاری هم مهم هستند. تصویر یا تصاویر مرتب هم لازم است که یکی از آن ها همیشه تصویر شاخص پوستر است. همه این عناصر باید طوری در پوستر قرار بگیرند که مرحله به مرحله چشم بیننده آن را تعقیب کرده و به نتیجه دلخواه برسد.

۲- در نظر گرفتن مخاطب خاص

حالا باید بدانید که چه کسی مخاطب پوستر شما است. توجه به این مورد هم به شما کمک خواهد کرد که یک پوستر تاثیرگذار طراحی کنید. مثلا می خواهید یک پوستر در زمینه کمک های خیرخواهانه طراحی کنید. مخاطب شما بیشتر افراد بزرگسال و رو به مسن هستند. چرا که بیشتر این قشر در زمینه کمک های خیرخواهانه فعال هستند در نتیجه رنگ ها و طرح هایی که استفاده می شود باید به گونه ای انتخاب شوند که این دسته را به سوی خود جذب کند. مثلا رنگ های سرمه ای و سبز.

حال اگر مخاطب شما قشر جوان باشد مثلا برای دعوت به برگزاری یک کنسرت موسیقی، استفاده از رنگ های شاد می تواند بیننده جوان را بیشتر جذب کند.

هر دو موضوعی که مثال زدیم برای برگزاری یک رویداد بودند. اما نوع و طبقه سنی مخاطبین شما در انتخاب رنگ ها تاثیر مستقیم دارند.

۳- پوستر قرار است در چه محلی اشتراک گذاری شود؟

نکته دیگری که باید قبل از طراحی مد نظر قرار دهید این است که این پوستر قرار است در چه محیطی منتشر شود؟ آیا قرار است پرینت گرفته شده و روی دیوار نصب شود یا می خواهید آن را در شبکه های اجتماعی نشر دهید؟

اگر قرار است پوستر را چاپ کنید، پس باید با اصول چاپی طراحی شود. مانند در نظر گرفتن اندازه های استاندارد چاپ، حاشیه های امن برش و چهار رنگ بودن و نیز توجه به درصد تفاوت رنگ در چاپ هایی با فرم عمومی و اختصاصی. اما اگر قرار است فقط به صورت دیجیتالی منتشر شود، دیگر نیازی به رعایت اصول طراحی ویژه چاپ نیستید و دست شما بازتر است. البته اگر قرار است در شبکه های اجتماعی نشر داده شود، باز هم باید به اندازه ها و حجم فایل نهایی توجه داشته باشید. مثلا طراحی تصاویر برای اینستاگرام بهتر است به شکل مربع باشد.

۴- استفاده از طرح های آماده

اگر تجربه چندانی در طراحی پوستر ندارید، بهتر است از طرح های آماده استفاده کنید. این طرح ها بیشتر استانداردها را رعایت کرده اند و شما کافی است متن ها و تصاویر خود را جایگذاری کنید. اما طرح آماده هم باید با هدف، مخاطب و محل اشتراک گذاری آن همخوانی داشته باشد و صرف زیبایی، کافی نیست.

شاید طرح مورد نظر رنگبندی مناسبی نداشته باشد اما فرم آن مرتب باشد. باید رنگبندی را براساس خواسته خود تغییر دهید و اگر پای برندی در میان است با رنگ های آن هماهنگ باشد. یا اگر رویداد خاصی است به همچنین. مثلا رنگ سبز رابطه مستقیمی با طراحی پوستر یک شرکت فعال در زمینه انرژی دارد یا رنگ قرمز نشان از قدرت است.

۵- توجه به فراخوانی برای اقدام

Call to action یکی از مهمترین بخش های یک پوستر استاندارد است. اگر طرح شما مخاطب را دعوت به انجام کاری می کند، این دعوت باید به روشنی در پوستر دیده شود. بدون نیاز به جستجو در طرح باید در همان نگاه نخست دریافته شود که چه اقدامی از مخاطب خواسته شده است. مثلا در پوستر کمک های انسان دوستانه، موضوع کمک کردن، مهمترین بخش پوستر است و مخاطب با دیدن پوستر باید متوجه شود که هدف از برگزاری رویداد، جمع آوری کمک است.

۶- استفاده از فونت های زیبا، مرتبط و متنوع

در پوسترهایی که متن دارند و پیام خود را از طریق نوشتار بیان می کنند، توجه به فونت یکی از مهمترین نکات است. معمولا اینگونه پوسترها حاوی این اطلاعات هستند:

  • عنوان اصلی
  • تاریخ برگزاری
  • توضیح مختصر از واقعه
  • محل برگزاری
  • یک نشانی اینترنتی یا شبکه های اجتماعی یا شماره تماس
  • نام شرکت یا برند

طراحان آماتور معمولا همه این موارد را با یک فونت و اندازه های گوناگون نمایش می دهند در حالی که هر یک از موارد فوق دارای اهمیت خاص خود است و تنوع در استفاده از فونت می تواند اهمیت آن ها را بهتر نمایش دهد. همچنین فرم فونت ها هم مهم است. اینکه کجا از سایز بزرگتر استفاده کنید و کجا از فرم ایتالیک یا بولد و…

۷- استفاده از آیکان ها در پوستر

استفاده از آیکان ها یا نمادها در پوستر می تواند به جلب توجه مخاطب منجر شود. انتخاب آیکان باید براساس هدف از طراحی باشد. البته استفاده بیش از حد هم می تواند در مواردی موضوع جدی یک پوستر را کم اهمیت جلوه دهد. همچنین بروز بودن آیکان ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. مثلا امروزه استفاده از آیکان های فلت بیشتر از انواع سه بعدی است. اگر از آیکان های رنگی استفاده می کنید بهتر است پس زمینه سفید باشد تا آن نماد خود را بهتر نمایش دهد. همخوانی و هماهنگی آیکان ها را فراموش نکنید. اگر خودتان آن ها را طراحی می کنید، توجه داشته باشید که فرم و استایل طراحی یکسان باشد و اگر از فایل های آماده استفاده می کنید نیز به این مهم توجه ویژه داشته باشید.

۸- استفاده از تصاویر در پوستر

اگر پوستر شما قرار است عکس و تصویر هم داشته باشد باید از بهترین عکس ها با بهترین کیفیت استفاده کنید. تصاویر بی کیفیت نشان از طراحی ابتدایی و غیر اصولی است. مثلا پوسترهایی با موضوع برگزاری یک رویداد یا معرفی یک محصول، نیازمند استفاده از عکس هایی حرفه ای و باکیفیت است. اگر قرار است پوستر، چاپ بشود اهمیت این موضوع دو چندان هم می شود.

این ها اصولی بود که هرگز نباید نادیده گرفته شوند. مابقی دیگر بستگی به استعداد، خلاقیت و تسلط شما دارد. در آینده نمونه هایی از روش های طراحی پوستر براساس موضوع آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.