نشریه خبری کافه نیوز دالاس

آتش زدن پرچم آمریکا غیرقانونی و جرم نیست

بسیاری از ما دیده ایم که افرادی به دلایل گوناگون جهت اعتراض در کشورهای دیگر پرچم آمریکا را آتش می زنند وآن را از بین می برند و اینگونه اعتراض و گاه خشم خود را به آمریکا ابراز می نمایند.

۱۷۵

- Advertisement -

بسیاری از ما دیده ایم که افرادی به دلایل گوناگون جهت اعتراض در کشورهای دیگر پرچم آمریکا را آتش می زنند وآن را از بین می برند و اینگونه اعتراض و گاه خشم خود را به آمریکا ابراز می نمایند. شاید اگر کسی با پرچم سایر کشورها اینکار را بکند، امری حیاتی و به اصطلاح رایج ناموسی محسوب شود، بخصوص در کشورهایی دارای دیرینه تاریخی و فرهنگی ولی در آمریکا اینگونه نیست. هرچند این حرکت از نظر احترام شاید بی حرمتی به ملت آمریکا باشد، اما در قانون آمریکا این امر جرم نیست.
نخست به برخی آیین و آداب نگهداری و رفتار با پرچم نگاهی می اندازیم و سپس می پردازیم به جرم نبودن آتش زدن پرچم.
نخستین تلاش برای تدوین روند نگه‌داری وپاسداشت جایگاه پرچم آمریکا به دهه ۱۹۲۰ میلادی باز می‌گردد. در سال ۱۹۲۳ کنفرانسی دراین باره در پایتخت آمریکا، واشنگتن دی سی ، برگزار شد. در این کنفرانس بیش از ۶۰ گروه‌ گوناگون شرکت کردند. این گروه‌ها، هرکدام برای خودشان آیین و آدابی جهت احترام به پرچم وضع کرده بودند و حال دنبال یکپارچه کردن این آداب بودند. نتیجه این کنفرانس در حدود 20 سال بعد به بار نشست و در سال ۱۹۴۲ رسما به قانون آیین پرچم تبدیل شد.
هفت سال بعد از آن در سال ۱۹۴۹، هری ترومن، رئیس‌جمهوروقت آمریکا، روز چهاردهم  ماه جون را روز ملی پرچم آمریکا مقرر کرد.
شایان ذکر است تصویب آداب پرچم به یک قانون رسمی به معنای این نیست که شما نباید از آن تخطی کنید و اگر تخطی کنید جرم است و پلیس شما را بازداشت می کند. خیر اینها در واقع روندی است برای احترام به پرچم از نظر معنوی و البته فرهنگی.
در آیین نامه آداب پرچم مواردی همچون مشخصات پرچم، چگونگی از بین بردن محترمانه آن و معیارهایی که برای نیمه افراشته کردن پرچم در نظر گرفته شده اس، نگاشته شده است و جالب است بدانید یکی از روشهای محترمانه از بین بردن پرچم های فرسوده سوزاندن آنها می باشد.
بالاترین مرجع قضایی آمریکا که دیوان عالی آن کشور می باشد ۳۰ سال پیش طی حکمی جرم تلقی کردن آتش زدن پرچم آمریکا را در تضاد با قانون اساسی این کشور خواند چرا که از نظر این دیوان، آتش زدن پرچم نوعی ابراز عقیده از سوی معترضان است و مطابق متمم اول قانون اساسی که مدافع آزادی بیان است نمی‌توان آن را غیرقانونی دانست.
بدین سان می توان دریافت آتش زدن پرچم آمریکا که 40 سال است در داخل کشورایران نیز بعنوان حرکتی بسیار شجاعانه و گاه اعتراضی خاصی صورت می گیرد، از نظر آمریکایی ها جرم نیست و فقط نوعی بی حرمتی و ناهنجاری رفتاری از عده ای به دور از فرهنگ احترام می باشد و از این روی بازتاب زیادی در آمریکا پیدا نمی کند.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.