نشریه خبری کافه نیوز دالاس

پشت پرده مرگ قاضی منصوری در رومانی

خودکشی یا قتل؟ از انکار تا اثبات

۱۵۲

- Advertisement -

تقریبا روزی نیست که یک خبر عجیب در رابطه با ایران به گوش نرسد! از سرنگونی هواپیمای مسافری، تا اعتراضات سراسری، از قتل های ناموسی تا اختلاس های نجومی، از کرونا تا آتش سوزی جنگل ها… حالا هم مرگ مشکوک شخصی که متهم به رشوه خواری کلان و فرار از ایران شده است.

پس از تایید مرگ قاضی (سابق) منصوری به دلیل پرت شدن از طبقه ششم، حالا مشخص شد که جسد وی در لابی هتل کشف شده است! بلافاصله دو فرضیه برای این مرگ مطرح شد: خودکشی و قتل.

وکیل منصوری می گوید او اصلا آدمی نبوده که خودکشی کند و ساعاتی پیش از مرگش هم با او صحبت کرده و در صحت کامل بوده است. مطلبی توسط برخی افراد تندرو منتشر می شود با این مضمون که عمق استراژیک تا رومانی هم رفته است و بلافاصله هم حذف می شود. ایران خواستار استرداد جسد شده و از پلیس رومانی گلایه می کند که چرا از جان منصوری محافظت نشده است.

برخی کارشناسان معتقدند که رومانی هرگز منصوری را به ایران تحویل نمی داده است و چنین قصدی هم نداشته است. از سوی دیگر به سیستمی طرف هستیم که یک روش همیشگی برای توضیح همه اتفاقات دارد، بدین ترتیب:

  1. اظهار بی اطلاعی از موضوع
  2. انکار با قدرت تمام
  3. تردید در وقوع موضوع
  4. اصلاح مراحل پیشین و دستور بررسی موضوع
  5. تایید وقوع موضوع
  6. مقصر شناختن عوامل خارجی یا حتی ناموجود!
  7. … گذر زمان

و سپس تحقیقات بین المللی و محلی وقوع موضوع را تایید و سپس جزئیات با فشارهای بین المللی و انواع تهدیدها منتشر می شود. اکنون یکی از همان «موضوعات» اتفاق افتاده است. پلیس رومانی همه دوربین های مدار بسته را کنترل نموده اما هنوز اظهارنظر رسمی نکرده است. رسانه ها هم در ایران دست و پا می زنند و بر طبل «خودکشی» می کوبند و این در حالی است که مقامات رومانیایی هنوز هیچ گزارشی در این رابطه منتشر نکرده اند. اما ظاهرا قوه قضاییه ایران کاملا مطمئن است.

حالا اما ظاهرا اظهار نظرها کمی با «احتیاط» عنوان می شوند. دلیل این امر چیست؟ آیا سرنوشت پرونده منصوری هم مانند سرنگونی هواپیمای اوکراینی خواهد بود؟ آیا روش یاد شده در بالا باز هم تکرار خواهد شد؟

Haideh Bashash

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.