نشریه خبری کافه نیوز دالاس

روزهای نه چندان شاد دونالد ترامپ!

ترامپ که با سخنرانی های سرشار از انرژی و وعده هایی به همه آمریکایی ها برای بازگشت به روزهای اوج و حتا فراتر نوید می داد، در هفته گذشته در مسیر احقاق برخی از وعده هایش موانعی ایجاد شد که شاید اصلن فکرش را نمی کرد و حال خودش و هم حزبی هایش بسیار بیش از پیش در تلاش باید باشند تا جامعه آمریکایی را از شعارها رد کرده و واقعیت های ملموس تری را در این شرایط برایشان رقم زنند.

۱۴۹

- Advertisement -

ترامپ که با سخنرانی های سرشار از انرژی و وعده هایی به همه آمریکایی ها برای بازگشت به روزهای اوج و حتا فراتر نوید می داد، در هفته گذشته در مسیر احقاق برخی از وعده هایش موانعی ایجاد شد که شاید اصلن فکرش را نمی کرد و حال خودش و هم حزبی هایش بسیار بیش از پیش در تلاش باید باشند تا جامعه آمریکایی را از شعارها رد کرده و واقعیت های ملموس تری را در این شرایط برایشان رقم زنند.

نخستین چالش او در این مدت شیوع مجدد کروناست. کرونا دشمنی پنهان برای ترامپ بوده است که بیشترین ضربه را به اعتبار او در جامعه آمریکا زده است. تصمیم گیری های دیر، پرداخت وام به شرکت ها برای بقا و برعکس ورشکستگی شرکت ها پس از دریافت وام و بقولی از بین رفتن پول های تزریق شده، عدم حمایت های چندان از مردم آمریکا بخصوص مالی در هنگام کرونا و افزایش آمار بیکاری همه رشته هایی که او در سال های اول در زمینه اقتصادی بافته بود را پنبه کرد.
دونالد ترامپ روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفت که ویروس کرونا دارد محو می‌شود، در حالیکه اسناد از جهش شگفت انگیز آن حکایت دارد. کرونا ثابت کرده است با شعار مهار نمی شود چون امری روانی نیست و یک بیماری واقعی و کشنده است. رکورد مبتلایان به کووید-۱۹ در ۱۰ ایالت طی هفته گذشته شکسته شد، و ۲۳ ایالت هم شاهد رشد این آمار بودند. بسیاری از ایالت‌ها، از جمله تگزاس، فلوریدا و آریزونا همان‌ هایی بودند که زودتر از بقیه فرمان خانه‌نشینی و تعطیلی مشاغل را لغو کردند. حالا مقامات بهداشت عمومی ابراز نگرانی کرده‌اند که این تصمیم نابه‌هنگام بوده است.
اما امر دیگری که کار را برای رئیس‌جمهور سختتر می‌کند این است که این ایالت‌ها نقش مهمی در تعیین سرنوشت انتخابات نوامبر امسال بازی خواهند کرد.

چالش سخت دیگر او، کتاب جان بولتون است. کتابی که داستان هایی از دونالد ترامپ نقل می کند. این کتاب بیرون نیامده است اما مانند هر کتابی گزیده هایی از آن پخش شده است. آقای بولتون می‌گوید که دونالد ترامپ به شی جینگ پین، رئیس‌جمهوری چین برای خرید محصولات کشاورزی آمریکایی فشار آورد تا بخت پیروزی خود در انتخابات را افزایش دهد، و در عین حال از برنامه چین برای ساخت اردوگاه‌های کار اجباری جدید برای مسلمانان اویغور حمایت کرد.
آقای بولتون بلندپایه‌ترین مقامی در دولت ترامپ محسوب می‌شود که دست به این کار زده است و درست پنج ماه مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری که قطعن برای آقای ترامپ خوشایند نیست.
اما وضعیت  ترامپ ممکن بدتر هم بشود. هفته گذشته خبر دیگری منتشر شد که حاکی از انتشار کتاب خاطرات مری ترامپ، برادرزاده رئیس‌جمهوری، بود که قرار است به زندگی خانوادگی او بپردازد و در ماه اکتبر روی قفسه کتاب‌فروشی‌ها برود .به گفته ناشر، این کتاب توصیفی خواهد بود از کابوس زخم‌ها، روابط ویرانگر، و ترکیب غم‌انگیز آزار و بی‌توجهی که نویسنده به عنوان عضوی از خاندان ترامپ شاهدشان بود.

در هفته گذشته دیوان عالی پس از کرونا بیشتر ضربه را به دونالد ترامپ وارد کرد.دیوان عالی که دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ خواستار انتصاب قضات محافظه‌کار به ریاست دادگاه‌های فدرال بود. او در سه سال و نیم گذشته این وعده را عملی کردو بیش از ۲۰۰ قاضی جدید تعیین کرده است، از جمله دو قاضی دیوان عالی. اما دیوان عالی در هفته‌ای که گذشت در دو پرونده مهم به زیان دولت رای داد، در حالی که ترامپ در مصاحبه با رسانه ها بارها با افتخار از اصلاحات محافظه‌کارانه در دادگستری صحبت کرده است.
دولت ترامپ در یکی از پرونده‌ها مدعی شده بود که قانون حقوق اجتماعی مصوب ۱۹۶۴ نمی‌تواند مانع تبعیض علیه کارمندان همجنسگرا و تراجنسی در محیط کار شود. اما دیوان عالی این ادعا را رد کرد.
مورد بعدی به تلاش دولت برای قطع یکی از طرح‌های مهاجرتی زمان باراک اوباما مربوط می‌شد که وضعیت مهاجران غیرقانونی را به شرط کودک بودن در هنگام ورود به کشور به طور موقت عادی می‌کرد. دیوان عالی جلوی این کار دولت را هم گرفت.
رای دیوان عالی سبب شد که دونالد ترامپ ناخوشایندی خود از این رای ها را با با انتشار چند توییت با این ادعا که این کار همانند شلیک مستقیم به صورت”محافظه‌کاران و جمهوری‌خواهان است، نشان دهد.

اما آخرین چالش او نظرسنجی ها است. او به نظرسنجی شبکه سی ان ان ایراد گرفت و با ارسال نامه ای به آنها اخطار داد که نظرسنجی که او را بسیار عقب تر از رقیب دموکراتش نشان می دهد باید بردارند. اما پیش از آنکه موضوع حادتر شود، نظرسنجی های دیگری بیرون آمدند که تا حدودی هم آوا با نظرسنجی سی ان ان بودند و اینگونه شد، که تیم ریاست جمهوری دریافت مبارزه با این کار اشتباه است و وقت تلف کردن است و آن انرژی را بهتر است برای جلب آرای مردم بگذارد، کاری که اکنون برای ترامپ کاری بسیار دشوارتر از پیش است اما دور از دسترس نیست. هنوز 5 ماه تا انتخابات باقی است.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.