نشریه خبری کافه نیوز دالاس

تایید اثر داروی رمدسیویر در درمان کرونا توسط آژانس دارویی اروپا

یک راه حل جدید برای درمان

۲۰۵

- Advertisement -

آژانس دارویی اروپا (EMA) پس از انجام تحقیقات، تایید کرده است که داروی رمدسیویر Remdesivir برای درمان سندرم حاد تنفسی ۲ کروناویروس موثر است و می توان از آن استفاده نمود.

رمدسیویر که در آغاز با کد دارویی GS-5734 شناخته می‌شد، یک داروی ضد ویروس جدید از خانوادهٔ آنالوگ‌های نوکلئوزید است. این دارو را شرکت دارویی گیلیاد جهت درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت‌های ویروس ماربورگ ساخت، اما به‌تدریج مشخص گردید که خاصیت ضد ویروسی علیه سایر ویروس‌های تک‌رشته‌ای RNA نظیر ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانوادهٔ کروناویروس‌ها (شامل کروناویروس مرس و سارس) هم دارد. هم‌اکنون این دارو بر روی کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ و عفونت‌های هنیپاویروس در حال مطالعه و بررسی است. بر پایهٔ موفقیت در درمان سایر انواع کروناویروس‌ها، شرکت گیلیاد این دارو را در اختیار پزشکان آمریکایی که مشغول درمان یک فرد مبتلا به کووید-۱۹ در شهرستان اسنوهومیش، واشینگتن بود قرار دادند و تعدادی از آن، نیز برای انجام کارآزمایی بالینی بر روی افراد مبتلا به فرم خفیف و شدید بیماری در چین در اختیار مقامات آن کشور قرار گرفت.

در ۲۰ مارس ۲۰۲۰، دونالد ترامپ اعلام کرد این دارو برای «مصرف دلسوزانه» در بیمارانی که تست کرونای آن ها مثبت شده، در دسترس خواهد بود و «استیون هان» سرپرست سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا نیز این موضوع را تأیید کرد.

روند ابتلا در دنیا به ویژه در کشورهای امریکا، روسیه، هند، برزیل و مکزیک سرعت گرفته است و برخی کشورها نیز همچنان آمارها را پنهان می کنند. از طرفی نیازهای اقتصادی مردم نیز مانع از شکل گیری یک قرنطینه به معنای واقعی آن را می گردد. اکنون باید دید آیا استفاده از این دارو و دیگر داروهای تایید شده می تواند موجب بهبود مبتلایان کنونی شده و فشار بر سیستم درمانی بین المللی را کم کند یا خیر؟

Haideh Bashash

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.