نشریه خبری کافه نیوز دالاس

اگر دنبال شغل هستید، برای شغل خریدار مخفی اقدام نکنید.

اگر دنبال کار هستید، برای شغل خریدار مخفی اقدام نکنید!!!

۴۰۲

- Advertisement -

در این دوران که هستیم، جامعه مهاجر ما با چالش شغلی بسیاری رو به رو هستند. انتشار بیماری کرونا از یک سوی و البته ورود بسیاری از مهاجران بدون تجربه و راهنمایی با توجه به اینکه آمریکا را آمال رویاهای خود می دانند و با تصویر سازی که برای آنها توسط برخی مهاجران و البته فیلم های هالیوودی شده است، آمریکا را سرشار از فرصت برای رشد و رسیدن به قله های موفقیت، بر می شمارند و فکر می کنند این موفقیت ها به زودی باید خودشان بیایند و در خانه آنها را بزند، غافل از اینکه، اینگونه اندیشیدن و تصویر سازی ها در واقع چشم خرد را می بندد و آنها را به طعمه ای خوب برای کلاهبرداران تبدیل می کند.

در بسیاری از وب سایت ها شغل یابی  که معروف هستند مثل Job Mosnter، Indeed و… اگر با واژه ای به نام secret shopper که به فارسی می شود خریدار مخفی یا واژگانی مثل Shopping Inspector که در فارسی می شود بازرس خرید مواجه شدید، فکر نکنید با حقوق باور نکردنی شما را استخدام کردند و اون همای سعادت آمریکایی درب خانه شما را زده است.

حقوق اینگونه شغل ها از 2900 دلار تا 4800 دلار پیشنهاد می شود و عنوان می گردد بنا بر تعداد ماموریت های شما به شما پرداخت می شود برای همین رنج قیمت می دهند. شما بعد از دادن اطلاعات خودتان و پر کردن فرم رسمی که چون شمای تازه وارد یا کسی که روند را نمی داند تا حالا فرم های رسمی استخدام را ندیده اید فکر می کنید به همین شکل هستند در حالیکه فرم های رسمی کلی کاغذ دارند با مشخصات و آی دی شرکت و…که می توان آن را چک کرد ولی این شرکت های اینگونه نیستند. همچنین برخی از این شرکت های صوری اسم فرم را پیش استخدام می نامند و ادعا می کنند بعد از اولین ماموریت شما استخدام رسمی می شوید. از همه مهمتر آنها وب سایت هایی دارند که مثلن در آنها دارند به صاحبان مشاغل گوناگون توصیه می کنند که کنترل کیفیت کاری و رفتاری کارکنان فروش خود و تهیه گزارش از کارکردشان را به ما بسپارید و شما کاملن فکر می کنید وارد یک تیم حرفه ای گزارش دهی شده اید.

بعد از گرفتن اطلاعات شما و پس از چند روز برای طبیعی جلوه دادن و یک مصاحبه آبکی روی کاغذ شما استخدام می شوید.آنگاه برای شما یک حساب در وب سایت خودشان می سازند و می گویند زین پس در حساب کاربری خودتان در وب سایت آنها ماموریت به شما داده می شود و یک مدیر داری که فقط از توی حساب به او ایمیل می دهید.

یک فرم برایتان می فرستند و می خواهند آن را مطالعه کنی. این فرم دارای گزینه های 5 تا شش جوابی هست و مثلن نوشته، برخورد کارمند دریافت کننده کارت بانکی شما با شما چگونه بود؟ بعد چهار جواب یا امتیاز داده و شما باید آن را مشخص کنید. برخیشان برایتان فیلم آموزشی کارتونی هم تهیه کرده اند. یعنی خیلی به آموزش شما بها می دهند.در فیلم ها یا توضیحات عنوان می کنند مثلن شما به یک مغازه جارو برقی بعنوان خریدار می روید و کارمند فروشگاه به شما توضیح می دهد که جاروبرقی چگونه است و شما تصمیم به خرید می گیرید و تمام رفتارهای کارمند را باید در ذهن بسپارید. شما جاروبرقی را می خرید و سپس باز می گردید به خانه فرم را پر می کنید و آنگاه فرم را برای مدیرتان از طریق وب پس از اسکن ارسال می کنید. مدیرتان پس از یک روز برای شما یک نامه تهیه می کند و به شما می گوید با آن نامه و رسید خرید جاروبرقی بروید به فروشگاه دیگری و جارو برقی را پس بدهید و آنگاه در وب سایت تأیید می کنید کالا را برگرداندید و اینگونه اولین ماموریت شما انجام شده است و قیمتش مثلن 1800 دلار هست و شما عالی بودید و این پول را خواهید گرفت. به همین سادگی.

همه چیز تا اینجا درست است،البته اگر ما 50 سال پیش زندگی می کردیم، زیرا الان کارمندان را با دوربین چک می کنند نه با خریدار مخفی. اما اولین پروژه شما مبلغی بین 2500 تا 3500 دلار است برای فرستادن با شرکت MoneyGrant و از شما می خواهند با اسم و فامیل یک شخص و البته شماره تلفنش که بیشتر در روسیه، چین، برزیل و لهستان است برای او مثلن پول بفرستید و رفتار کارمند رو گزارش کنید. از شما می خواهند رسید MoneyGrant را دور نندازید و حتمن از شما می خواهند پنجشنبه اینکار را بکنید و اگر شما پنجشنبه نتوانید، آنها ماموریت را متوقف می کنند و می گویند هفته آینده پنجشنبه اینکار را انجام دهید چون می خواهند مثلن کارمندان روز پنجشنبه شرکت را بسنجند و حتا نشانی نزدیک ترین شعبه بر اساس آدرس اقامت شما را نیز بهتان می دهند.پس از انجام کار توسط شما در پنجشنبه شما باید طبق برنامه از پیش آموزش داده شده رسید را برایشان بفرستید و یک روز صبر کنید تا مدیر برایتان فرم را بفرستد تا مبلغ بازگردد. آنها حتا ممکن است بهتان زنگ بزنند و شماره رسید را از شما بپرسند و سپس شما گزارش رفتار با رسید رو در سایت برایشان می فرستید و بعد از آن تا شنبه باید منتظر نامه مدیرتان شوید که دوشنبه تشریف ببرید با رسید مدیر به یکی از شعبه های MoneyGrant و پولی که دادید را پس بگیرید و ماموریتتان تمام شود و علاوه بر پولتان، آخر ماه دستمزد بگیرید، اما غافل از اینکه آنها جمعه در کشور مقصد پول ارسالی شما را دریافت کرده اند و شنبه سایت صوری خودشان را پایین می آورند و همه مکاتبات شما با آنها دیگر در دسترس نیست و شما عملن مبلغ خود را دو دستی برای عزیزان کلاهبردار ارسال کرده اید بدون هیچ رد پایی. به پلیس هم مراجعه نمایید، آنقدر از این موارد دارند که یک گزارش آبکی تهیه می کنند و می گویند این از جمله خلاف های متعارف آمریکاست و کاری برایتان نمی توانند بکنند.

در آمریکا راحت نمی شود پول در آورد…

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.